STARTUJ Z HP NEWS! | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ HARRY POTTER NEWS! | WSPÓŁPRACA Z HP NEWS | KONTAKT
Harry Potter - Newsy Harry Potter i Insygnia Śmierci Harry Potter - Artykuły Forum Harry Potter News Harry Potter News - księga gości Informacje o Harry Potter News  

Wiadomości: Książki Siódmy tom Filmy Wywiady Fan Fiction Fan Zone
HPNews.pl
   O stronie   Redakcja   K. Recenzentów   Kontakt   Prorok   Forum   Chat ()   FAQ   Prasa o nas   TOP 10   Mapa serwisu   Szukaj...
Menu
KsiążkiSiódmy tomFilmyPiąty filmGryHP NewsInneArchiwum
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaKsiążę PółkrwiInsygnia Śmierci
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon Feniksa

Książki:O książkachJ.K. RowlingA. PolkowskiMary GrandPreWydawnictwaJak powstał HP?Błędy autorkiCiekawostkiSłownik ZaklęćHP w liczbachCzarna MagiaKim jest R.A.B.?Czarna Seria
Filmy:O filmachReżyserzyProducentAktorzyUrodziny aktorówBłędy w filmach
Świat Magii:HogwartQuidditchCzarna MagiaMagiczne...?SmokiWMIGUROK
Twoje kontoE-kartkiPWRanking fanówFan FictionGaleriaPsychotestyQuizyFan MiesiącaDownloadWasze listyDowcipyLinkiWyślij newsaWyślij artykułDołącz do nas!
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaQuidditch WC
 FORUM:Ogólna dyskusjaKsiążkiFilmyGryHarry Potter 6Harry Potter 7StronaFan FictionFan ArtInna twórczośćOff-Topic
Sponsorzy

Aktualnie brak

Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.
HPNews.pl » Artykuły » Harry Potter i Insygnia Śmierci » Marsz Po Insygnia: zostało 13 dni
OGŁOSZENIE

OGŁOSZENIE

Marsz Po Insygnia: zostało 13 dni

Uroczyście przysięgam, że knuję coś niedobrego. Do polskiej premiery książki „Harry Potter i Insygnia Śmierci” pozostało 13 dni. To już przedostatni felieton z naszego cyklu Marsz Po Insygnia.

W zasadzie mógłbym dziś powiedzieć trzy słowa: wreszcie coś ruszyło! I na tym skończyć. Ktoś w Media Rodzina zrozumiał, że nie można aż do samej premiery udawać, iż się o niej nie pamięta. Właśnie dlatego w ciągu kilku dni na oficjalnej stronie wydawnictwa przeprowadzono aktualizacje na niespotykaną wcześniej skalę.

Nie wiem, czy to efekt mojego ubiegłotygodniowego apelu, czy też po prostu owe insygniowe aktualizacje przypadkowo zbiegły się z nim w czasie – to zresztą mało istotne. Fakt jest faktem, że dzięki temu wydawnictwo też przyczyni się do budowania magicznej, przedpremierowej atmosfery, której do tej pory tak nam brakowało. Niewykluczone, że właśnie to ogniwo pozwoli nam uczestniczyć w udanej i w pełni satysfakcjonującej premierze siódmej części.

Zaczynając od początku, dostaliśmy obszerny artykuł o siódmym tomie, o ciekawostkach z nim związanych, faktach i liczbach. Teraz wiemy już, że cała książka składa się z ponad 170 tys. słów (oj, nastukał się w klawiaturę pan Polkowski, nastukał…), a na chwilę obecną wszystkich tomów sprzedano w Polsce ponad 4,5 mln. Nieźle.

Trochę rozczarowała mnie natomiast informacja, że premierę zorganizuje tylko niecałe pięćset księgarń i bibliotek w całej Polsce. Trochę mało, zwłaszcza gdy wziąć pod uwagę, że zdecydowana większość mieści się w dużych miastach. Niby na to nie powinienem narzekać – w Poznaniu będzie co najmniej kilka takich punktów – ale wyobrażam sobie frustrację kilkunastoletnich potteromaniaków i potteromaniaczek, którzy za parę dni dowiedzą się, że na najbliższą premierę muszą dojechać, na przykład, 10 czy 20 kilometrów.

Trochę to dziwne, bo zawsze wydawało mi się, że taka okazja jest dla mniejszych sklepikarzy szansą na promocję. Właściciel małej, wiejskiej księgarni mógłby przecież kupić kilkadziesiąt egzemplarzy, zamówić w Media Rodzina parę plakatów i materiałów promocyjnych, a następnie ogłosić, że jako jedyny w okolicy organizuje premierę najpopularniejszej tegorocznej książki. Pamiętacie, jak wyliczyliśmy, że na premierę uda się mniej więcej co 62. Polak? Założę się zatem, że i do takiego księgarza na premierę o północy przyszłoby 20-30 nastoletnich miejscowych potteromaniaków – albo i więcej, gdyby zjechali się też z sąsiednich miejscowości. Do tego pewnie i jacyś dorośli daliby się skusić. A księgarz zyskałby nowych klientów. Proste? Proste. Przed premierą w Wielkiej Brytanii i USA często wspominaliśmy w newsach o takich księgarzach z małych miejscowości, niekiedy cytowaliśmy ich wypowiedzi. On autentycznie cieszyli się, że mogą zorganizować premierę dla kilkudziesięciu osób, z którymi żyją niemal po sąsiedzku! Niestety, w Polsce nikt nie wpadł na taki pomysł – a jeśli wpadł, to mało kto.

Wracając do samej książki… Poinformowano nas, że rozpoczęto drukowanie. Padały pytania, czy nie trochę późno, ale skoro Poznańskie Zakłady Graficzne dały radę w poprzednich latach, poradzą sobie i tym razem. Przy okazji miła niespodzianka od Media Rodzina – seria zdjęć prosto z drukarni, o których pisaliśmy w jednym z poprzednich newsów.

Wreszcie – konkursy. To chyba rzecz, która najbardziej ucieszyła wszystkich czytelników. Wymyślając własny quiz albo zakończenie siódmego tomu, można wygrać… siódmy tom. Wprawdzie nikt raczej nie będzie, w przypadku wygranej, rezygnował z kupienia „Insygniów Śmierci” na premierze, ale liczy się raczej sama idea. Szczególnie cieszy mnie organizacja konkursu dla potteromaniaków-pisarzy, albowiem wśród internetowych autorów fan fiction zdarzają się osoby, które mogą w przyszłości pójść w ślady J.K. Rowling. Trzeba je tylko zauważyć i docenić ich pierwsze kroki w tym kierunku – i to właśnie czyni Media Rodzina. Bloomsbury i Scholastic też organizowały liczne konkursy przed 21 lipca, zatem można stwierdzić, że polskie wydawnictwo zaczyna przejmować zachodnie wzorce, o których pisałem przed tygodniem.

Krótko podsumowując, właśnie o takie działania wydawnictwa chodziło. Jeszcze tydzień temu nie mieliśmy pojęcia, co dzieje się z siódmym tomem (drukują? nie drukują? może wciąż przygotowują skład? a może już czeka w księgarniach?) – teraz wiemy wszystko, co potrzeba i możemy trzymać rękę na pulsie. Co więcej, o rozpoczęciu drukowania nie informowano z przesadną pompą (jak to miało miejsce w przypadku ogłoszenia polskiego tytułu), tylko w sposób zrównoważony, normalny i profesjonalny. A więc tak jak trzeba.

Złośliwi mogą oczywiście stwierdzić, że nie ma mowy o profesjonalizmie, skoro w wydawnictwie o premierze najważniejszej książki w jego historii przypomniano sobie dopiero na dwa tygodnie przed faktem – a konkretniej przypomniano sobie, że wypadałoby jakoś zająć się czytelnikami, którzy mają ją kupić. Wychodzę jednak z założenia, że lepiej późno niż wcale, i cieszę się, że przedpremierowa atmosfera zaczęła zmierzać ku lepszemu.

Warto podkreślić, że Media Rodzina ma też swój interes, by w nadchodzącym okresie przyciągać jak najwięcej czytelników i robić na nich dobre wrażenie. Bo, jak pokazują ostatnie doniesienia, nie zawsze jest „życie po Potterze”, czego przykładem problemy finansowe kanadyjskiego wydawnictwa, które przez długie lata wydawało powieści J.K. Rowling. Losu takiego nie życzymy naszemu polskiemu wydawnictwo, bo – jak by nie patrzeć – właśnie ono wprowadziło Harry’ego Pottera na krajowy rynek i uczyniło z niego prawdziwy hit, a kolejne tomy były przygotowywane bez najmniejszego zarzutu.

O tym, co będzie później, pracownicy Media Rodzina będą się jednak martwić po 26 stycznia. Na razie niech skupiają się na premierze siódmego tomu. W minionym tygodniu pokazali, że umieją. Oby tylko na nowo nie zapomnieli.

Autor: Lipa | 2008-01-13 21:07:16


Re: Marsz Po Insygnia: zostało 13 dni
Autor: donia (dodogoc@interia.pl) dnia 14-01-2008 o godz. 10:22:58
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Świetny artykuł ;) Ale z tymi księgarniami to się chyba na stronie Media Rodzina pomylili.. Nie wierzę, że tak mało księgarń i bibliotek organizuje premierę. Po tej informacji zaczęłam się obawiać, że u nas, w Pszczynie, nie będzie, ale okazuje się że jak najbardziej, premiera się odbędzie, co więcej, już o 23 będą konkursy na lodowisku i jakieś inne atrakcje ^^ Więc już się nie mogę doczekać :)



Re: Marsz Po Insygnia: zostało 13 dni
Autor: Lina dnia 14-01-2008 o godz. 11:46:04
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Artykół jak zawsze świetny. Mam taką maleńką proźbę, moglibyście podać dokładną listę księgarń organizujących te premiery(?), bo chciałam sprawdzić, czy w Tarnobrzegu jest jakaś.



Re: Marsz Po Insygnia: zostało 13 dni
Autor: lemonia dnia 14-01-2008 o godz. 15:39:55
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
lubię te Marsze po Insygnia;) artykuł całkiem OK, zgadzam się że w każdej wiosce i w każdym mieście powiinna być premiera! ja mieszkam w Szczecinie i premiery mam w Empiku i Swiecie Ksiązki więc jest super ale ci Cio mieszkają gdzie indziej też mają prawo do premiery!!!!



Re: Marsz Po Insygnia: zostało 13 dni
Autor: Mary dnia 14-01-2008 o godz. 15:42:16
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://smallperson.blog.onet.pl
Jak zwykle świetny art;)



Re: Marsz Po Insygnia: zostało 13 dni
Autor: Marta_Evans dnia 14-01-2008 o godz. 16:32:28
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Też się cieszę, że w końcu coś wiemy. Naprawdę już pozostało niewiele czasu. Jeszcze niecałe dwa tygodnie i będziemy mieć całą sagę na półce :)



Re: Marsz Po Insygnia: zostało 13 dni
Autor: Elomi (elomi@interia.eu) dnia 14-01-2008 o godz. 18:12:04
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://seyla-kirthia.mylog.pl
Jak zwykle świetnie^^ Zgadzam się z tym, ze w Media Rodzina wreszcie się coś ruszyło. Wygląda to tak, jakby się przygotowywali, żeby pokazać się z jak najlepszej strony, co im się faktycznie udało. Przypomnieli sobie o Potterze i mam nadzieję, że w ciągu tych (już niecałych) dwóch tygodni, które pozostały do premiery "Insygniów Śmierci" w Polsce MR pokaże, że ma o czym mówić. A tematów jest chyba sporo.



Re: Marsz Po Insygnia: zostało 13 dni
Autor: 04beata dnia 15-01-2008 o godz. 13:55:53
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Bardzo ciekawy felieton. Fajnie by było gdyby Media Rodzina wymyśliło jeszcze kilka innych atrakcji.



Re: Marsz Po Insygnia: zostało 13 dni
Autor: ginny_00 dnia 15-01-2008 o godz. 15:06:44
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Zgadzam sie;) fajnie , że coś ruszyło ;D u mnie w mieście też będą różne atrakcje związane z premierą 7 tomu :)



Re: Marsz Po Insygnia: zostało 13 dni
Autor: haniuuula dnia 15-01-2008 o godz. 15:09:07
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
nom fajnie fajnie ;D byłam na tej str i rzeczywiscie super zrobili :D JESZCZE 10 DNI !!! xD



Re: Marsz Po Insygnia: zostało 13 dni
Autor: Temcia dnia 15-01-2008 o godz. 17:50:46
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość)
Nie bedę się rozwodzić, bo jak każdy ten artykuł jest rónie świetny. Ja też cieszę się, że nareszcie coś ruszyło. Już kilka razy odwiedziałm stronę i muszę powiedzieć, że Media całkeim nieźe sobie poradziła byle tak dalej XD



Re: Marsz Po Insygnia: zostało 13 dni
Autor: Agacik dnia 28-02-2008 o godz. 18:10:44
(Informacje o użytkowniku | Wyślij wiadomość) http://kolo-czarownic.blog.onet.pl. LUB xxxwariatkixxx.blog.onet.pl
lubie te marsze po insygnia...hehe....ciekawy artykulik(jak zawsze) m;)


 
© Copyright 2003-2008 by HPNews.pl .
P-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
Tworzenie strony: 1.04 sekund
Page created in 1.036028 Seconds