STARTUJ Z HP NEWS! | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ HARRY POTTER NEWS! | WSPÓŁPRACA Z HP NEWS | KONTAKT
Harry Potter - Newsy Harry Potter i Insygnia Śmierci Harry Potter - Artykuły Forum Harry Potter News Harry Potter News - księga gości Informacje o Harry Potter News  

Wiadomości: Książki Siódmy tom Filmy Wywiady Fan Fiction Fan Zone
HPNews.pl
   O stronie   Redakcja   K. Recenzentów   Kontakt   Prorok   Forum   Chat ()   FAQ   Prasa o nas   TOP 10   Mapa serwisu   Szukaj...
Menu
KsiążkiSiódmy tomFilmyPiąty filmGryHP NewsInneArchiwum
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaKsiążę PółkrwiInsygnia Śmierci
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon Feniksa

Książki:O książkachJ.K. RowlingA. PolkowskiMary GrandPreWydawnictwaJak powstał HP?Błędy autorkiCiekawostkiSłownik ZaklęćHP w liczbachCzarna MagiaKim jest R.A.B.?Czarna Seria
Filmy:O filmachReżyserzyProducentAktorzyUrodziny aktorówBłędy w filmach
Świat Magii:HogwartQuidditchCzarna MagiaMagiczne...?SmokiWMIGUROK
Twoje kontoE-kartkiPWRanking fanówFan FictionGaleriaPsychotestyQuizyFan MiesiącaDownloadWasze listyDowcipyLinkiWyślij newsaWyślij artykułDołącz do nas!
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaQuidditch WC
 FORUM:Ogólna dyskusjaKsiążkiFilmyGryHarry Potter 6Harry Potter 7StronaFan FictionFan ArtInna twórczośćOff-Topic
Sponsorzy

Aktualnie brak

Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.

HPNews.pl » Kącik recenzentów » Katedra Marii Panny w Paryżu [Wiktor Hugo]


Katedra Marii Panny w Paryżu [Wiktor Hugo]

Hugo. Wiktor Hugo. Wiele słyszałem o tym pisarzu i o jego dziełach, jednak przyznać muszę, że żadnego z nich do niedawna nie czytałem. A najsłynniejszą jego powieść, o dzwonniku z katedry Notre Dame, znałem tylko z mocni zniekształconej wersji disneyowskiej kreskówki. Przemogłem się jednak i znalazłszy w wakacje wolną chwilę, sięgnąłem po tę grubą, ponad 500-stronicową książkę.

Historia, tocząca się w Paryżu w 1482 r., obejmuje wielu bohaterów. W zasadzie trudno stwierdzić, kto odgrywa główną rolę: czy Quasimodo (nieszczęśliwy, szpetny dzwonnik, którego jedynym domem są mury katedry), czy Esmeralda (piękna Cyganka, skazana na śmierć za herezję i używanie czarów), czy Piotr Gringoire (biedny artysta, który pechowo trafia do światka przestępców i żebraków), czy też może Klaudiusz Frollo (ponury ksiądz, które całe swe życie poświęcił nauce). Różnorodność tych postaci nadaje powieści sens, zaś ich losy – też wielce odmienne, choć nieustannie splatające się ze sobą – nie pozwalają wyłonić żadnego głównego wątku. Można by rzec, że równocześnie toczą się zdarzenia, jakie można by opowiedzieć w kilku osobnych powieściach. Z tej perspektywy, powieść Hugo przypomina momentami współczesny, wielowątkowy serial, w którym jest miejsce na miłość i nienawiść, radość i rozpacz, naukę i zabawę. To być może wada, lecz zarazem zaleta – pozwala bowiem odwrócić uwagę od samych zdarzeń i przyjrzeć się bliżej ich uczestnikom oraz dokonywanym przez nich wyborom.

Trudno zresztą stwierdzić, czy francuskiemu pisarzowi rzeczywiście zależało na stworzeniu maksymalnie ciekawej fabuły. Nie do końca wiadomo, czy „Katedra…” miała przede wszystkim zawierać przekaz fabularny, czy też raczej historyczny – a może i jedno, i drugie? Bo nie sposób zaprzeczyć, iż tło epoki – schyłku XV wieku w stolicy Francji – zostało przedstawione niezwykle szczegółowo. Ba, można wręcz stwierdzić, że opisy czasu i miejsca akcji są przesadnie rozległe, nie pozwalają czytelnikowi ogarnąć faktów i wyobrazić sobie wszystkiego. Sam opis katedry Notre Dame i Paryża zajmuje dwa sąsiadujące ze sobą, kilkudziesięciostronicowe rozdziały! Można odnieść wrażenie, iż autor żył w tamtych czasach, choć przecież tak naprawdę urodził się kilkaset lat później.

Wiedza Wiktora Hugo w wielu dziedzinach okazuje się w istocie przeogromna. Mamy okazję się o tym przekonać, czytając „Katedrę…”, gdyż autor wykorzystał swą powieść do przedstawienia wielu zagadnień w sposób czysto naukowy lub filozoficzny. Między innymi stąd biorą się spore rozmiary książki. Opowieść – szczególnie w początkowej części – przepełniona jest bowiem długimi opisami i rozważaniami, które równie dobrze mogłyby występować osobno jako eseje lub prace naukowe. Czytamy o późnośredniowiecznej architekturze, o historii Paryża i sztuce religijnej. Z pozoru fragmenty te mogą wydawać się nużące, jednak warto je przeczytać. Hugo zawarł w nich bowiem sporo trafnych i ciekawych stwierdzeń, np.: „Każda cywilizacja zaczyna się teokracją, a kończy na demokracji”.

Inna sprawa, że owe obszerne opisy dość skutecznie spowalniają akcję, która rozkręca się dopiero po połowie powieści. Kto jednak przebrnie przez początek, nie będzie żałował. Pisarz w sposób niezwykle emocjonalny przedstawia przeżycia bohaterów, ich rozterki i dylematy. A jest ich tym więcej, że Hugo opisuje głównie niższe warstwy społeczeństwa – ludzi nieszczęśliwych, prostych, ubogich. Przez większą część powieści towarzyszą nam złoczyńcy i żebracy, spośród których wywodzi się zresztą Esmeralda. Również Quasimodo nie należy do ludzi wykształconych ani bogatych, lecz – w przeciwieństwie do wielu innych – ma dobre serce. Najbardziej poruszającym momentem jest wybór, jakiego dzwonnik musi dokonać pomiędzy człowiekiem, który go przygarnął i wychował – Klaudiuszem Frollo, a kobietą, w której się zakochał – Esmeraldą.

Kto wie jednak, czy najbardziej tragiczną postacią nie jest właśnie Klaudiusz Frollo. Oto przykład człowieka skrzywdzonego przez los, który dążąc do mądrości i doskonałości, paradoksalnie upada najniżej, jak tylko się da. Nie potrafił przezwyciężyć zwykłego ludzkiego uczucia, jakim jest pożądanie. A nie mogąc pogodzić się z owym faktem, sprowadził nieszczęście nie tylko na siebie, ale również na Esmeraldę i Quasimodo. Hugo pokazuje w ten sposób, że nie zawsze to, czego pragniemy, w istocie może doprowadzić do spełnienia marzeń.

„Katedra…” ukazuje więc liczne ludzkie dylematy i problemy życiowe. Zmagają się z nimi nie tylko – przedstawieni w powieści – mieszkańcy średniowiecznego Paryża, lecz także współcześni ludzie. Nie jest to może powieść i skomplikowanej fabule i wartkiej akcji – osobom pragnącym wciągającej lektury na wolną chwilę zapewne się nie spodoba. Można ją natomiast śmiało polecić miłośnikom historii i kultury, a także czytelnikom lubiącym głębokie przesłania emocjonalne i moralne. Czego bowiem jak czego, ale uczuć i refleksji w powieściach Hugo z pewnością nie brakuje.


Zrecenzował(a): Seweryn Lipoński | ocena książki: 7/10 | 2007-11-29
Czytano: 1603 razy

  

[ Powrót do listy recenzji | Dodaj komentarz ]

© Copyright 2003-2008 by HPNews.pl .
P-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
Tworzenie strony: 0.44 sekund
Page created in 0.437980 Seconds