STARTUJ Z HP NEWS! | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ HARRY POTTER NEWS! | WSPÓŁPRACA Z HP NEWS | KONTAKT
Harry Potter - Newsy Harry Potter i Insygnia Śmierci Harry Potter - Artykuły Forum Harry Potter News Harry Potter News - księga gości Informacje o Harry Potter News  

Wiadomości: Książki Siódmy tom Filmy Wywiady Fan Fiction Fan Zone
HPNews.pl
   O stronie   Redakcja   K. Recenzentów   Kontakt   Prorok   Forum   Chat ()   FAQ   Prasa o nas   TOP 10   Mapa serwisu   Szukaj...
Menu
KsiążkiSiódmy tomFilmyPiąty filmGryHP NewsInneArchiwum
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaKsiążę PółkrwiInsygnia Śmierci
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon Feniksa

Książki:O książkachJ.K. RowlingA. PolkowskiMary GrandPreWydawnictwaJak powstał HP?Błędy autorkiCiekawostkiSłownik ZaklęćHP w liczbachCzarna MagiaKim jest R.A.B.?Czarna Seria
Filmy:O filmachReżyserzyProducentAktorzyUrodziny aktorówBłędy w filmach
Świat Magii:HogwartQuidditchCzarna MagiaMagiczne...?SmokiWMIGUROK
Twoje kontoE-kartkiPWRanking fanówFan FictionGaleriaPsychotestyQuizyFan MiesiącaDownloadWasze listyDowcipyLinkiWyślij newsaWyślij artykułDołącz do nas!
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaQuidditch WC
 FORUM:Ogólna dyskusjaKsiążkiFilmyGryHarry Potter 6Harry Potter 7StronaFan FictionFan ArtInna twórczośćOff-Topic
Sponsorzy

Aktualnie brak

Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.

HPNews.pl » Kącik recenzentów » Żywoty Cezarów [Swetoniusz]


Żywoty Cezarów [Swetoniusz]

Trudno w dzisiejszych czasach znaleźć obszerniejsze dzieła dokumentalne, powstałe w starożytności. Zainteresowani historią Cesarstwa Rzymskiego czy też antycznej Grecji zmuszeni są zwykle sięgać po opracowania współczesne, zawierające – siłą rzeczy – wiele nieścisłości i przypuszczeń niepopartych żadnymi dowodami. W tym kontekście, niezwykle cennym i ciekawym dziełem wydają się Żywoty Cezarów autorstwa Swetoniusza – cesarskiego biografa w starożytnym Rzymie, żyjącego w I w. n.e. Stworzone przez niego księgi opisują dzieje kolejnych władców imperium – począwszy od Juliusza Cezara, a skończywszy na Domicjanie, który panował właśnie za życia Swetoniusza.

Żywoty Cezarów składają się z ośmiu ksiąg, spośród których pierwsze sześć poświęconych jest każda z osobna jednemu cesarzowi. Zatytułowane zostały kolejno: Boski Juliusz, Boski August, Tyberiusz, Gajus Kaligula, Boski Klaudiusz, Nero. Warto przyjrzeć się bliżej owym tytułom, gdyż mówią one, którzy władcy zostali włączeni w poczet bogów, a tym samym – jaki był do nich stosunek ludu oraz samego Swetoniusza. Autor bowiem stara się obiektywnie oceniać każdego cesarza po jego czynach oraz dokonaniach, często wspominając jednocześnie o uwielbieniu bądź też nienawiści ze strony mieszkańców Rzymu. Dalsze księgi zawierają po kilka krótszych opisów dotyczących kolejnych władców, którzy żyli krócej, przez co również ich biografie znacznie odbiegają długością od wcześniejszych. Księga VII omawia zatem losy Galby, Otona i Witeliusza, zaś Księga VIII poświęcona jest Boskiemu Wespazjanowi, Boskiemu Tytusowi oraz wspomnianemu już we wstępie recenzji Domicjanowi. Każdy żywot podzielony jest na krótkie rozdziały dotyczące konkretnego zagadnienia.

Zastanawiający jest fakt, iż Swetoniusz rozpoczyna swe dzieło od Gajusza Juliusza, a nie od Oktawiana Augusta, choć przecież formalnie dopiero ten drugi jest uznawany za cesarza, zaś datę powstania cesarstwa rzymskiego stanowi dzień 16 stycznia 27 r. p.n.e. Być może nieścisłość ta wynika z faktu, iż Juliusz – współcześnie uznawany jedynie za dyktatora – wielokrotnie odmawiał przyjęcia godności króla, mówiąc: „Cezarem jestem, nie królem”, o czym obszernie opowiada Swetoniusz. Pamiętać też należy, iż właśnie na cześć Boskiego Juliusza i od jego nazwiska rodowego kolejnych władców zwano cezarami. W tym prawdopodobnie należy doszukiwać się przyczyny, dla której rzymski biograf zdecydował się rozpocząć Żywoty Cezarów, opisując – zresztą bardzo obszernie i szczegółowo – dzieje Juliusza. Dzięki temu dowiadujemy się o wielu kulisach życia słynnego przywódcy, na przykład o plotkach dotyczących domniemanej więzi pomiędzy Cezarem i królem Nikomedesem. Ponoć Juliusza nazywano nawet „materacem łoża królewskiego”. Ciekawy jest również dokładny opis śmierci dyktatora oraz spisku, który stał za tym zdarzeniem.

Najdłuższy biogram przypada, co zrozumiałe, Oktawianowi Augustowi. Prawdopodobnie jednak wcale nie wynika to z faktu, iż rządził on najdłużej spośród wszystkich opisywanych cesarzy. Wydaje się raczej, że na tak obszerne wspomnienia o sobie zapracował August dobrze sprawowanymi rządami i pozytywnym wrażeniem, jakie pozostało po jego śmierci. Nad wieloma jego zaletami prawi zachwyty Swetoniusz, wymienia liczne reformy i dobroduszne uczynki wobec ludu, choć przyznaje również, że Oktawian miewał pojedyncze występki, takie jak cudzołóstwa z różnymi kobietami. Autor wysnuwa jednak jednocześnie interesujące przypuszczenie, iż czynił to głównie w celu rozpoznania zamysłów przeciwników politycznych za pośrednictwem ich żon. Przy okazji warto zauważyć: Oktawian, jako jeden z nielicznych opisanych cezarów, umarł śmiercią naturalną.

Od tego momentu możemy zaobserwować u Swetoniusza wyraźne rozczarowanie i zażenowanie postawami kolejnych władców. W szczególnie negatywny sposób opisuje Gajusa Kaligulę oraz Nerona, zresztą całkiem słusznie – sądząc po ich czynach, trudnych dziś do wyobrażenia. Na uwagę zasługuje przede wszystkim fakt, że rewiduje swój stosunek do danego cesarza, jeśli rzeczywiście zmienił się on nie do poznania w trakcie swoich rządów. Ewidentnym przykładek na to jest przypadek Kaliguli. W rozdziale 22. biografii tego cesarza Swetoniusz pisze: „Dotychczas można było o nim opowiadać jako o władcy, odtąd muszę mówić jako o potworze”. Dowiadujemy się następnie, że Gajus głosił fałszywe plotki o swych przodkach, obcował fizycznie ze swoimi siostrami podczas uczt (na oczach gości), a gdy mięso dla karmienia dzikich zwierząt na igrzyska wydało mu się zbyt drogie, nakazał wydawać na pożarcie ludzi, zwykle więźniów. Skazywał poddanych na śmierć za błahe czyny, nawet za obraźliwe słowa, po czym zamykał ich w klatce lub osobiście ćwiartował piłą. Fakty te, w dużych ilościach przytaczane przez Swetoniusza, dają pewne wyobrażenie, jak okrutna i niesprawiedliwa było to epoka.

Po lekturze omawianej książki, nie można mieć też żadnych wątpliwości, że najtragiczniejszym – choć z dzisiejszego punktu widzenia, także i najkomiczniejszym – władcą był Neron. Autor z przejęciem opisuje jego zamiłowanie do sztuki oraz osobisty narcyzm cesarza, który nakazywał mu podróżować aż do Grecji i tamże występować jako artysta. Był na tym punkcie bardzo przewrażliwiony i zawsze oczekiwał poklasku. Według Swetoniusza, nie wolno było opuścić teatru w czasie jego występu, w związku z czym niekiedy kobiety musiały rodzić, siedząc na widowni. Zaskakuje niezwykła szczerość i bezpośredniość, z jakimi biograf opisuje kolejne wyczyny Nerona: „Sądził, że jedyny użytek z bogactw i pieniędzy to trwonienie ich bez miary” lub „Jak sam poślubił uprzednio Sporusa, tak teraz został żoną Doryforosa, naśladując okrzyki i jęki gwałconych dziewic”.

W księgach napisanych przez Swetoniusza imponuje drobiazgowość, szczególnie jeśli chodzi o tzw. species, czyli opisy wyglądu władców. Oto na przykład Domicjan, choć poświęcono mu w sumie niewielką część całej książki, został opisany niezwykle dokładnie, autor podaje bowiem nawet rozmiar jego palców u stóp. Innym ciekawym aspektem są wszelkie znaki boskie i przeróżne przepowiednie, którym przypisywano w tamtej epoce niemałe znaczenie. Tak więc i Swetoniusz opisuje je obszernie, szczególnie w kontekście nadchodzącej śmierci konkretnego cesarza. Przykładowo, opisując odejście Kaliguli, wymienia cały szereg znaków wróżebnych, które miały zwiastować jego kres: uderzenie pioruna w Kapitol kapuański, złowróżbny horoskop astrologa Sulli oraz koszmar nocny samego cesarza. Można stąd wnioskować, iż podobne przesądy były w owych czasach traktowane niezwykle poważnie.

Z dalszych zalet dzieła Swetoniusza wymienić należy niezliczone ilości cytatów, znanych mniej lub bardziej, którymi się posługuje, jak choćby Neron przed swoją śmiercią: „Jakiż artysta ginie!”. Zdecydowanie urozmaicają one książkę i nadają jej kolorytu poprzez ożywienie samych faktów historycznych, o których mówi autor. Ogromnym plusem jest także fakt, iż Swetoniusz – w przeciwieństwie do historyków późniejszych – otrzymywał większość informacji niemal z pierwszej ręki. Opierał się bowiem na udokumentowanych zapisanych i przekazach ustnych, a wiele wydarzeń opisanych w końcówce Żywotów sam nawet widział na własne oczy, gdyż miały one miejsce już za jego życia. Dzięki temu jego dzieło staje się bogatym źródłem pozwalającym opisać wiele faktów historycznych.

Nie ustrzegł się, z kolei, drobnych błędów. Dotyczą one szczególnie dat i osób; pisze na przykład, że cesarz Tytus urodził się pod koniec 41 r. n.e., podczas gdy w rzeczywistości – jak wyjaśnia w przypisie tłumacz – udało się ustalić, że miało to miejsce dwa lata wcześniej. Trudno też uznać Żywoty Cezarów za lekturę miłą i lekką w czytaniu, ponieważ została napisana w antycznym stylu i wiele zwrotów może się nam wydawać niezrozumiałych lub trudnych do odczytania. Nie podaje na przykład Swetoniusz dokładnych dat, tylko pisze: „Dnia dziewiątego przed kalendami styczniowymi”. Co więcej, dbając o niezwykłą dokładność i detaliczność swego dzieła, autor w każdym rozdziale posługuje się szeregiem imion nazwisk zupełnie nieznanych współczesnemu czytelnikowi. Z tego powodu, czytając wnikliwie biografie, można w niektórych miejscach zagubić się i nie wiedzieć, o kogo tak naprawdę chodzi w danym fragmencie.

Mimo tych nieudogodnień, Żywoty Cezarów należy uznać za książkę godną polecenia i przeczytania. Szczególnie interesująca wyda się ona tym, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat pierwszych wieków cesarstwa rzymskiego oraz panujących w nim wówczas władców. Co istotne, dzieło nie jest nudne, gdyż Swetoniusz zawarł w nim mnóstwo intrygujących ciekawostek oraz anegdot. Ze względu na wysoką wiarygodność i miarodajnosć informacji, książka stanowi znakomite źródło historyczne oddające wyobrażenie o epoce, w której przyszło żyć Swetoniuszowi.


Zrecenzował(a): Seweryn Lipoński | ocena książki: 7/10 | 2007-03-18
Czytano: 1577 razy

  

[ Powrót do listy recenzji | Dodaj komentarz ]

Re: Żywoty Cezarów [Swetoniusz]
Autor: bellatrix | 2007-05-22 17:19:59 | ocena: 9/10


Re: Żywoty Cezarów [Swetoniusz]
Autor: Ada | 2007-05-20 21:25:32 | ocena: 4/10

Gdy zadano mi w szkole przeczytanie lektury ze starożytności, nie miałam pojęcia co przeczytać. Natknęłam się w mojej biblioteczce na Żywoty Cezarów, ale za nic nie mogłam tego przeczytać. Może po pół roku inaczej bym do niej podeszła, ale wolałam przeczytać "Cesarz August" Krawczyka.

© Copyright 2003-2008 by HPNews.pl .
P-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
Tworzenie strony: 0.52 sekund
Page created in 0.520381 Seconds