STARTUJ Z HP NEWS! | DODAJ DO ULUBIONYCH | POLEĆ HARRY POTTER NEWS! | WSPÓŁPRACA Z HP NEWS | KONTAKT
Harry Potter - Newsy Harry Potter i Insygnia Śmierci Harry Potter - Artykuły Forum Harry Potter News Harry Potter News - księga gości Informacje o Harry Potter News  

Wiadomości: Książki Siódmy tom Filmy Wywiady Fan Fiction Fan Zone
HPNews.pl
   O stronie   Redakcja   K. Recenzentów   Kontakt   Prorok   Forum   Chat ()   FAQ   Prasa o nas   TOP 10   Mapa serwisu   Szukaj...
Menu
KsiążkiSiódmy tomFilmyPiąty filmGryHP NewsInneArchiwum
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaKsiążę PółkrwiInsygnia Śmierci
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon Feniksa

Książki:O książkachJ.K. RowlingA. PolkowskiMary GrandPreWydawnictwaJak powstał HP?Błędy autorkiCiekawostkiSłownik ZaklęćHP w liczbachCzarna MagiaKim jest R.A.B.?Czarna Seria
Filmy:O filmachReżyserzyProducentAktorzyUrodziny aktorówBłędy w filmach
Świat Magii:HogwartQuidditchCzarna MagiaMagiczne...?SmokiWMIGUROK
Twoje kontoE-kartkiPWRanking fanówFan FictionGaleriaPsychotestyQuizyFan MiesiącaDownloadWasze listyDowcipyLinkiWyślij newsaWyślij artykułDołącz do nas!
K. FilozoficznyK. TajemnicW. AzkabanuCzara OgniaZakon FeniksaQuidditch WC
 FORUM:Ogólna dyskusjaKsiążkiFilmyGryHarry Potter 6Harry Potter 7StronaFan FictionFan ArtInna twórczośćOff-Topic
Sponsorzy

Aktualnie brak

Login
Pseudonim

Hasło

Nie masz jeszcze konta? Możesz sobie założyć. Jako zarejestrowany użytkownik będziesz miał kilka przywilejów.

HPNews.pl » Artykuły » Świat Magii » Czarna Magia


Czarna Magia

*** Wszystko o czarnej magii ***

Znajdziecie tu wszelakie informacje na temat czarnej magii. Nauczycie się rozróżniać białą magię od czarnej. Poznacie pojęcie czarnej magii z współczesnego punktu widzenia przez ludzi niemagicznych, mugoli w oparciu o książki, a nawet gry. Poznacie również nastawienie i stanowisko Kościoła.


Określenie "magia" pochodzi od staroirańskiego słowa "magh", co znaczy "móc". Wynika z tego, że magia to wiedza, sztuka, polegająca na przekraczaniu własnych słabości, dążąca do siły, potęgi i mocy. Słowo "magia" ma także swoje źródło w łacińskim wyrazie "imago", czyli obraz, wyobrażenie. Dlatego magia to także sztuka twórczej wyobraźni, wizualizacji.

Ogólnie magia dzieli się na magię białą oraz na magię czarną. W kulturze popularnej magia biała jest wykorzystywana do dobrych celów poprzez dobre sposoby. Nie naraża życia ludzkiego, a podczas jej używania towarzyszą jasne i łagodne rozbłyski. Była ona akceptowana w czasach średniowiecza i renesansu, a nawet przez kościół, jako sztuka czynienia dobra.

Zaś czarna magia używana jest w złych celach. Wykorzystuje się ją do niecnych zamiarów i przeważnie wiąże się z wykonywaniem jej na ciemne i mroczne sposoby.

Sama nazwa kojarzy nam się z czymś złym, sprzecznym z współczesnym pojęciem dobra. Przychodzą na myśl złe zamiary, cierpienie, a nawet śmierć. Używaniu czarnej magii towarzyszy czerwonawa poświata i ciemny dym. Stosowana jest przez tych, którzy nie powstrzymają się przed niczym aby zdobyć władzę i wpływy. Zatem czarna magia to metoda zniewalania i podporządkowywania sobie innych ludzi, najczęściej służąca do celów egoistycznych. Nie ma to żadnego związku z dążeniem do wewnętrznej doskonałości wiedzy.

W świecie współczesnym czarna magia może kojarzyć się nam z sektami, satanistami, okultyzmem. Owy rodzaj magii nawiązuje do ciemnej strony ludzkiego charakteru i “księcia ciemności”. Jest ona wykorzystywana do egoistycznych czy wręcz niegodziwych celów. Trzeba przy tym wyraźnie zaznaczyć, że jest poważnym wykroczeniem przeciwko pierwszemu przykazaniu, a więc grzechem ciężkim.
Ludzie parający się tego typu magią pośrednio lub bezpośrednio zwracają się do mocy diabelskich czy wręcz stają się “sługami szatana”, tylko po to, aby powodować złowrogie czyny jak: choroby, śmierć, nieszczęścia. W ten sposób osiągają dla siebie korzyści osobiste, zaszczyty czy bogactwa. Rytuały, za pomocą których próbuje się wywołać zło mają czysto satanistyczny charakter i odbywają się głównie na tzw. czarnych mszach.

Skoro jesteśmy już przy świecie współczesnym, to warto wspomnieć, co na temat magii sądzi Kościół. Biblia wyraźnie zabrania praktyk okultystycznych, o czym świadczą chociażby wybrane fragmenty Starego Testamentu: “Nie będziecie uprawiać czarów” (Kpł. 19,26) lub “Ja, Pan, tylko Ja istnieję i poza mną nie ma żadnego zbawcy” (Iz 43,11). Kościół uznaje magię za sztukę szatańską. Ciekawe jest to, że niektórzy ludzie ją praktykujący nie ukrywali swoich poglądów oraz dążeń antyreligijnych. Uważali, iż Jezus i Allach to „niewolniczy bogowie”, którzy władają naszym światem i powinno się ich obalić.

Tak więc magia jest uważana za poważny grzech duchowy, który odcina człowieka od Boga gdyż bazuje na niezależności od Boga czy wręcz jest manipulacją Bogiem. Każdy, kto ucieka się do takich metod rozwiązywania problemów, pomija osobowego Boga wiary i Jego opatrzność nad światem. Zwraca się natomiast do sił tajemnych, nadludzkich. Grzech magii przejawia się w prowokowaniu Boga do działania, wystawania go na próbę w słowach i uczynkach. Dochodzi również do profanacji Sakramentów, czynności liturgicznych, a także osób, miejsc i rzeczy poświęconych Bogu.
Wielu ludzi praktykujących czarną magię dążyło do podporządkowania sobie ludzi i świata.

Oczywiście jest to stek bzdur, bo nikomu nie udało się i nie uda się podporządkować sobie świata, choćby nawet za pomocą ten prastarej sztuki. W historii było paru takich, którzy chcieli rzucić cały świat do swych stóp, lecz nic dobrego z tego nie wyszło. Mam tu na myśli takich gagatków jak Napoleon Bonaparte lub Józef Stalin. Trzeba jednak stwierdzić, że czarna magia służyła i służy złu i tylko złu. Tylko ludzie niegodziwi, pragnący osiągnąć coś po najmniejszej linii oporu chwytali się takich sposobów.

Czarna magia specjalizuje się w wielu dziedzinach. Poniżej znajdziecie najpopularniejsze z nich. Te nazwy są dosyć popularne i pewnie nie raz je słyszeliście. Mogą kojarzyć się Wam z książkami, grami lub z czymś zupełnie innym. Do każdej dziedziny przypisane są sposoby ich zastosowania w świecie HP.

Specjalizacje czarnej magii:

ŚMIERĆ - jej celem jest zniszczenie życia. Skupia się na destrukcji ciała i duszy. (Ta specjalizacja nasilała się podczas prób przejęcia władzy przez Lorda Voldemorta. Używana jest w celu pozbycia się przeszkadzających ludzi. Skutek jest niewątpliwie przerażający. Formuła zaklęcia uśmiercającego brzmi: Avada Kedavra.)

NEKROMANCJA - ten typ magii jest używany do przywracania życia umarłym istotom i wprowadzania ich do krainy żywych. (Dziedzina ta jest nam znana szczególnie z szóstego tomu o HP. Mam tu na myśli inferiusy, które zostały przywrócone do życia przez Lorda Voldemorta. Ich wygląd przypomina krwiożercze zombie. Jedynym sposobem na ich pokonanie jest ogień.)

KLĄTWY - posługują się nimi najokrutniejsi i najbardziej bezwzględni czarnoksiężnicy. Efekt klątw jest zazwyczaj powolny, ale wywiera druzgocący wpływ. (Klątwy znane nam ze świata Harry’ego Pottera są niewątpliwie bardzo niebezpieczne i mają straszne działanie. Jedną z najniebezpieczniejszych z nich jest klątwa Cruciatus. Zadaje ona straszliwy ból. Rzucana kilkakrotnie może prowadzić do trwałego uszkodzemnia umysłu. Kolejną klątwą jest klątwa Imperius. Służy ona do zawładnięcia ciałem człowieka. Skutki tej klątwy mogą być różne. Tylko osoby mające silną wolę mogą oprzeć się temu zaklęciu.)
Napisał: Urban

Opublikowane: 2006-04-13 (22027 odsłon)

[ Wróć ] | Powrót do strony głównej

© Copyright 2003-2008 by HPNews.pl .
P-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi.
Tworzenie strony: 0.47 sekund
Page created in 0.466163 Seconds